Asgari Ücretler

İsviçre Asgari Ücret 2023 İsviçre’de Asgari Ücret Ne Kadar

isvicre asgari ucret 2023 isvicrede asgari ucret ne kadar 1341
Written by Fiyatlisto

İsviçre Asgari Ücret 2023 İsviçre’de Asgari Ücret 2023 Ne Kadar ? isviçre’de asgari ücret ne kadar 2023 saatlik günlük aylık asgari maaşları yazımızla sizlerleyiz.

İsviçre Asgari Ücret bilgisi paylaştığımız yazımıza hoşgeldiniz. Avrupa’nın merkez konumundaki ülkelerinden biri olan İsviçre, 26 kantondan oluşmaktadır. 41 bin km2 yüzölçümüne sahip olan ülke nüfusu yaklaşık 8,5 milyon civarındadır. Topraklarının büyük kısmını Alplerin oluşturduğu ülkede nüfusun çoğunluğu kentlerde yaşıyor. Ülkenin genel olarak silahlı tarafsızlık ilkesi bulunur. Bu nedenle Birleşmiş Milletler topluluğun katılması 2002 yılında olmuştur. Ekonomi bakımından dünyanın en yüksek asgari ücretine sahip ülke, yurt dışından pek çok göçmen işçi içinde alternatif olmaktadır. Pek çok ülkeye göre İsviçrede Asgari Ücret aralıkları oldukça yüksektir. Geçtiğimiz yıl Cenevre kantonunda asgari ücret değişikliği halk oylamasında seçmenler yüzde 57,8 oranında evet oyu kullanmıştır.

İsviçre Asgari Ücret
İsviçre Asgari Ücret 2023 İsviçre'de Asgari Ücret Ne Kadar 3

İsviçre Asgari Ücret 2023

Asgari Ücret BölgeleriSaatlik Asgari Ücret
JuraCHF20.00
NeuchâtelCHF20.08
TicinoCHF19.00
Other Cantons
GenevaCHF24.00
Cenevre hariç – Ev İşçi – VasıfsızCHF19.20
Cenevre hariç tümü – Ev işçisi – 4 yıllık profesyonel ev temizliği deneyimine sahip vasıfsızCHF21.10
Cenevre hariç hepsi – Ev işçisi – Federal Mesleki Eğitim Sertifikası veya 2 yıllık temel mesleki eğitim ile vasıflıCHF21.10
Cenevre hariç hepsi – Ev işçisi – Federal Mesleki Eğitim ve Öğretim Diploması veya 3 yıllık temel mesleki eğitim almış vasıflıCHF23.20

Yapılan halk oylamasından çıkan karara göre İsviçre’de Asgari Ücret 2023 fiyat aralıklarında değişikliler yapılmıştır. Yeni asgari ücret saatlik ücreti 23 İsviçre frangına yükselmiştir. Ülkede haftalık çalışma saati 40 saat olmaktadır. İsviçre genel itibari ile dünyanın en pahalı ülkelerinden biridir.

Ülke tamamında bu ücret geçerli olmasa da büyük bölümünde bu rakamlar baz alınır. Farklı çalışma gruplarına bakılarak asgari ücret ortalaması alındığında ise 6500 İsviçre frangı karşımıza çıkar. Ücretler bireylerin eğitim düzeyleri ve meslek gruplarına göre değişir. Yurt dışında çalışmaya gelen göçmenler için en önemli sorun dil sorundur. Yeterli bir Almancaya sahip olmak daha rahat iş bulmak için önemlidir.

İsviçre’de Hayat Pahalı mı ?

İsviçre genel olarak pahalı bir ülkedir. Bir aileden iki kişinin çalışması ile yaşam standartları yükselecektir. Ülkedeki en önemli gider kalemi kira bedelidir. Asgari ücretin üçte biri kadar olan kira ücretleri evin büyüklüğü ve konumuna göre değişir. Su ve ısınma giderleri de bu kira bedelleri içerisinde hesaplanıyor. Ulaşım, market ve sosyal hayatınızdaki farklı giderler ise tamamen yaşam standartlarınıza göre değişir. Market ve giyim alanında genel olarak pahalı olan fiyatlar zincir mağazalar üzerinden daha uygun fiyat aralıklarında tercih edilebiliyor. Çalışanlar İsviçre Asgari Ücret ile ülke de yaşam standartlarını kendileri belirleyebilir. Ek bir gelir sahibi olmak önemli bir artı olacaktır.

İsviçre Ekonomisi Nasıl

Ülke kararlı ve zengin bir Pazar ekonomisine sahiptir. Bu özelliği ile Gayri Safi Yurt İçi Hasıla oranları ABD, Japonya gibi devletlerin önünde yer alıyor. Çağımızda Avrupa’nın refah düzeyi en gelişmiş ülkelerinden biri olan İsviçre, zaman zaman ekonomik dalgalanmalar yaşasa da işsizlik oranları bakımından oldukça düşük aralıklarda oranlara sahiptir. Ekonomi alanındaki en büyük sektör yüzde 73 ile hizmet sektörü olmaktadır. Hizmet sektörünü ticaret, turizm, sigortacılık ve bankacılık takip ediyor. Sanayi sektörleri ekonominin yüzde 23’ünü kapsamakta ve İsviçre’de Asgari Ücret aralığı bu sektör işçileri içinde geçerli olmaktadır. Ülkede pek çok uluslu şirketler bulunuyor. Bu da dünyanın en güçlü ekonomilerinden biri olmasında etkili bir kriter olmaktadır.

İsviçre’de size asgari ücret ödenmiyorsa ne yapmalısınız?

İş uyuşmazlıklarına ilişkin kurallar ve cezalar İsviçre kantonları arasında farklılık göstermektedir. Örneğin Cenevre’de saat başına 23 CHF asgari ücreti ödemeyen işverenler 30.000 CHF idari para cezası ile karşı karşıya kalmaktadır. Tekrarlanan veya çok ciddi ihlaller için daha ağır cezalarla karşılaşabilirler. Cenevre’de size asgari ücret ödenmiyorsa, suçu OCIRT olarak da bilinen Direction générale de l’office cantonal de l’inspection et des relations du travail’e (Fransızca) bildirebilirsiniz. İstihdamla ilgili konularda daha fazla bilgi için ch.ch adresini ziyaret edin.

Alternatif olarak, İsviçre’de bir toplu iş sözleşmesine dayanarak asgari ücret maaşı alacaklısı olan işçiler sendikalarına veya işveren derneklerine başvurmalıdır. Birden fazla çalışanı ilgilendiren toplu iş anlaşmazlıklarında davaya kanton uzlaştırma kurulları bakar. Federal çalışanlar, bir iş şikayeti ile sorumlu idari makamla iletişime geçmelidir.

Genel olarak, İsviçre’de ödenmemiş ücretleri bildirmek için net bir yol yoktur. İş anlaşmazlıkları, İsviçre’nin muhbirler için herhangi bir yasal korumaya sahip olmaması nedeniyle de karmaşıktır.

İsviçre’de ortalama maaşlar

Ulusal bir asgari ücret olmamasına rağmen, İsviçre’deki işçiler dünyanın en yüksek ücret alan işçileri arasındadır. OECD, 2020 yılında İsviçre’de ortalama yıllık maaşın 60.600 CHF civarında olduğunu bildirmiştir. Ortalama ücret son on yılda nispeten sabit kalmıştır. Ancak, İsviçre’de işe girerken dikkate alınması gereken tek şey maaş değildir. Dikkate almanız gereken başka birçok işyeri avantajı vardır. Ne kadar kazanmayı bekleyebileceğiniz büyük ölçüde sektörünüze bağlıdır. Federal İstatistik Ofisi, 2018 yılında sektörlere göre aşağıdaki ortalama kazançları derledi: İşte İsviçre’deki çeşitli ekonomik sektörlerde ne kazanmayı bekleyebileceğinize basitleştirilmiş bir bakış. Bu veriler 2018 yılında İsviçre (FSO) tarafından derlenmiştir.

İş SektörüAylık ortalama brüt ücret (CHF)
Konaklama ve yemek servisi4,412
İdari ve destek hizmetleri5,328
Sanat, eğlence ve rekreasyon6,549
Yapı İnşaat6,218
Finans ve sigorta faaliyetleri9,286
İnsan sağlığı ve sosyal hizmet6,406
Bilgi ve iletişim8,724
Üretim6,436
Profesyonel, bilimsel ve teknik7,873

İsviçre Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar?

İsviçre Asgari Ücret 2023 yılında saatlik kantonlara göre 19-24 CHF arasındadır.

İsviçre’de Hayat Pahalı mı ?

İsviçre genel olarak pahalı bir ülkedir. Bir aileden iki kişinin çalışması ile yaşam standartları yükselecektir.

4.9/5 - (53 Değerlendirme

About the author

Fiyatlisto

Fiyatlisto, fiyatlist.com admin yazarıdır. 17 yıllık internet geçmişi olan Fiyatlisto, big data uzmanıdır. En güncel fiyat listelerini derler toplar ve paylaşır.

Leave a Comment

Kopyalamak yasak