Asgari Ücretler

İtalya Asgari Ücret 2023 – İtalya’da Asgari Ücret Ne Kadar

italya asgari ucret 2023 italyada asgari ucret ne kadar 1343
Written by Fiyatlisto

İtalya asgari ücret 2023 – İtalya’da Asgari Ücret 2023 Ne Kadar – Vatikan Asgari Ücret – İtalya saatlik asgari ücret araştırmamızla birlikteyiz. İtalya asgari ücret 2023 yazımıza hoşgeldiniz. Güney Avrupa’da yer alan İtalya, Akdeniz’deki Sardinya ve Sicilya adaları ile büyük bir yüzölçümüne sahiptir. Slovenya, Avusturya, İsviçre, Fransa ile kara sınırı bulunan ülkede San Marino ve Vatikan gibi bağımsız Avrupa ülkeleri de bulunur.

Pek çok Avrupa uygarlığına ev sahipliği yapan ülke, günümüzde demokrasi ile yönetiliyor. Avrupa Birliği gibi siyasi örgütlerin kurucu üyeleri arasında yer alan ülkenin para birimi Euro’dur. Ülkede devlet tarafından düzenlenmeyen İtalyada Asgari Ücret aralığı sektör bazında işverenler ve sendikalar tarafından belirlenir. İtalya devlet tarafından asgari ücretin belirlenmediği sayılı Avrupa ülkelerinden biridir.

İtalya Asgari Ücret
İtalya Asgari Ücret 2023 - İtalya'da Asgari Ücret Ne Kadar 3

İtalya Asgari Ücret 2023

 • İtalya’da net bir asgari ücret bulunmamakla birlikte, mesleğe göre saatlik İtalya Asgari Ücret 7 € ile 20 € arasında değişen bir asgari ücret ödeme sistemi gelişmiştir.

İtalya, Avrupa Birliği’nde (AB) yasal asgari ücreti olmayan altı ülkeden biridir. Ancak İtalyan Anayasası, işçilerin kendileri ve aileleri için yaşanabilir bir ücret alma haklarını içermektedir (madde 36). Yine de bunun ayrıntıları hiçbir zaman kanunla belirlenmemiştir. Bunun yerine, ulusal toplu sözleşmeler (contrattazione collettiva nazionale di lavoro – CCNL) İtalya’da birçok sektörde çalışanların yaklaşık %95’ini korumaktadır. Bu tüm sektörleri kapsamamaktadır ve bu anlaşmaların hepsi maaşları içermemektedir. Bu nedenle İtalya, AB’deki en yüksek ‘çalışan yoksul’ oranlarından birine sahiptir.

İtalya’da bazı siyasi partiler tarafından AB standartlarına uygun bir asgari ücret (salario minimo) uygulanması yönünde girişimler olmuştur. Parlamentoda 2019 yılında, yaklaşık 9 Euro/saatlik bir ulusal asgari ücret belirlemeye yönelik bir İtalya Asgari Ücret yasa tasarısı sunuldu, ancak bu henüz başarılı olamadı. Ayrı bir araştırma, İtalya’da asgari ücretin 8,25-9,65 Euro/saat arasında olmasını önermektedir.

Toplu sözleşme ile korunan mevcut İtalyan ücret oranları her yıl enflasyona göre ayarlanır ve genellikle birkaç yılda bir yeniden müzakere edilir. 2015 anlaşmalarında belirlenen asgari ücretler 7,70 €/saat (tarım ve madencilik) ile 12,95 €/saat (finans ve sigorta) arasında değişmektedir. Toplu sözleşmelere ek olarak, bireyler işverenleri mahkemeye verebilir ve bir hakimden asgari ücretin belirlenmesini isteyebilir. Ancak bu tür bir karar sadece bireysel iş sözleşmeleri için bağlayıcıdır.

Ücretlere benzer şekilde, işverenler İtalya’da toplu pazarlık süreci yoluyla asgari yıllık izin miktarını da belirlemektedir. Çoğu sektör için mevcut asgari süre yılda dört haftadır. Ancak ülke, bir çalışma haftasındaki azami saat sayısını (48) belirlemek için AB hukuku şartını takip etmektedir.

İtalya’da Ortalama Maaşlar Ne Kadar?

İtalyan Ulusal İstatistik Enstitüsü’nün (Istituto Nazionale di Statistica – Istat) en son rakamlarına göre, İtalya’da çalışanlar için ortalama brüt maaş 2020 yılında 41.081 € idi. Bu rakam, çalışan başına toplam brüt ücret faturasından oluşur ve vergi ödemeleri, sosyal güvenlik katkı payları ve aşağıdaki gibi gayri nakdi çalışan yardımlarını içerir:

 • Tatil ücreti
 • Hastalık maaşı
 • Seyahat ödenekleri
 • Eğitim masrafları

Eurostat’ın verilerine göre 2021 yılında sosyal katkılar hariç ortalama brüt maaş yıllık 30.000 Euro civarındaydı.

Net gelirlerle ilgili olarak, OECD verileri ortalama bir İtalyan hanesinin vergiler ve yaşam giderlerinden sonra yılda 29.431 $ (27.399 €) harcanabilir gelire sahip olduğunu göstermektedir. Bu da yine OECD ortalaması olan 30.490 $’ın (28.385 €) biraz altındadır.

Sektöre göre

İtalya’da maaşlar sektörler arasında olduğu kadar sektörler içinde de farklılık göstermektedir. Istat tarafından hazırlanan en son kazanç raporu (2020), ortalama brüt ücretler artı sosyal katkıların sanayi sektörlerinde en yüksek (44.176 Euro) ve inşaat sektöründe en düşük (37.568 Euro) olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, ortalama olarak, çalışanlar sanayi işlerinde hizmet sektörüne göre daha fazla saat çalışmaktadır.

Salary Explorer web sitesine göre, İtalya’daki bazı ana iş sektörlerinde ortalama brüt aylık kazançlar şöyledir:

 • Sağlık hizmetleri: 2.880 ila 8.730 Euro arasında
 • Yasal: 2.030 ila 7.500 Euro arasında
 • Muhasebe/finans: 1.830 € ile 7.390 € arasında
 • IT: 2,880 ile 6,550 € arasında
 • Gazeteci: yaklaşık 4.460 €
 • Mühendislik: 3,390 ile 3,860 € arasında
 • Reklam/tasarım: 2.170 € ile 3.730 € arasında
 • Perakende: 1.410 € ile 6.670 € arasında
 • İnşaat: 1.620 € ile 6.220 € arasında
 • Ağırlama: 1.240 € ile 6.650 € arasında
 • Öğretmenlik: 2.630 ile 2.970 Euro arasında
 • Otomotiv: 1.410 € ile 2.630 € arasında
 • Çocuk bakımı: 1.440 ila 1.590 Euro arasında

Web sitesindeki rakamlar ayrıca kamu sektörü çalışanlarının özel sektör çalışanlarına göre ortalama %5 daha fazla kazandığını göstermektedir

İlginizi Çekebilir: Amerika Asgari Ücret

İtalya Çalışma Şartları

İtalya dünyanın en yüksek ekonomileri arasında yer alır. Hem kendi halkı hem de göçmenler için farklı iş imkânları sunmaktadır. Özellikle kuzey bölgesi yoğun bir şekilde sanayileşmiştir. Bu bölge pek çok özel şirketi barındırıyor. Bu bölge dışında ülkede işsizlik oranı yüzde 20’lerin üzerindedir. Ortalama İtalya Asgari Ücret net ücret 1376 Euro olmaktadır. Saatlik bazda değerlendirildiğinde 7,5 Euro olmaktadır. Bölge başına İtalya Asgari Ücret aralıkları değişiyor. En yüksek maaş aralıkları Lombardiya bölgesinde yer alıyor. En az maaş verilen bölge ise Calabria oluyor. Milano gibi şehirlerde de yüksek maaşlar bulunmaktadır.

İtalya’da İş Olanakları

İşgücü piyasasında hizmet sektörü önemli bir yer tutar. Bu sektör ekonominin yüzde 75’ini oluşturmaktadır. Buna bağlı olarak teknoloji, gıda üretimi, tekstil, kimya, finans, mekanik gibi endüstri dalları da ekonomik alanda ülkenin güçlenmesine katkı sağlayan sektörler arasında yer alır. Yabancı çalışanlara hitap eden çeşitli endüstriyel kollarda bulunur. Yurt dışından gelen göçmenler için dil önemli bir ihtiyaçtır. Yeni başlayanlar turizm ve konaklama sektörlerinde çalışmaktadır. Bölgeye göre çalışanlara İtalya Asgari Ücret aralıkları verilmektedir. Nitelikli personel taleplerine karşılık verecek özelliklere sahip olunduğunda maaş aralığına daha farklı olabiliyor. Ülkede Elektronik, bilgisayar, büro, eğitim ve öğretim, mühendislik ve teknoloji gibi alanlarda işçi alımlarına daha ihtiyaç olmaktadır. Dil olarak iyi derecede İngilizce bilmek işe girişlerde oldukça etkili oluyor.

İtalya Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar?

İtalya’da net bir asgari ücret bulunmamakla birlikte, mesleğe göre saatlik 7 € ile 20 € arasında değişen bir asgari ücret ödeme sistemi gelişmiştir.

İtalya’da Yaşam Şartları Nasıl?

İtalya genel olarak avrupa ülkeleri arasında çalışan kesimin daha az maaş aldığı bir ülkedir. Buna karşın son zamanlarda artan enflasyon rakamları ile yaşam şartları eskiye oranla bir tık daha zorlaşmaya başlamıştır.

5/5 - (2 Değerlendirme

About the author

Fiyatlisto

Fiyatlisto, fiyatlist.com admin yazarıdır. 17 yıllık internet geçmişi olan Fiyatlisto, big data uzmanıdır. En güncel fiyat listelerini derler toplar ve paylaşır.

Leave a Comment

Kopyalamak yasak