Asgari Ücretler

İzlanda Asgari Ücret 2023 İzlanda’da Asgari Ücret Ne Kadar Kaç Kron

izlanda asgari ucret 2023 izlandada asgari ucret ne kadar kac kron 1345
Written by Fiyatlisto

İzlanda Asgari Ücret 2023 İzlanda’da ASgari Ücret Ne Kadar Kaç Kron araştırmamızla sizlerleyiz. İzlanda asgari ücret 2023 yazımızda beraberiz. Bir ada ülkesi olan İzlanda, Atlas Okyanusunun kuzeyinde kalmaktadır. Ülke volkanik bir ada üzerinde yer alır. Çevresinde pek çok irili ufaklı adalar bulunur.

En yakın komşusu Grönland olan ülkenin diğer komşuları arasında İskoçya ve Norveç’te bulunur. 103 bin km2 yüzölçümü içerisinde 360 bin nüfusa sahip olan ülke dünyanın en seyrek ülkelerinden biridir. Para birimi İzlanda Kronu‘dur. Ekonomisinin temelinde ise balık mamulleri ve balıkçılık bulunuyor.

Çalışanlar bu alanlarda İzlanda Asgari Ücret alarak geçimlerini sağlarlar. Ekonomik sistemde serbest piyasa ekonomisine sahip olan kapitalizm sistemini benimsemiştir. Zaman zamana çeşitli ekonomik krizler yaşamış, ancak hızla büyüyen ekonomisi ile yurt dışından iş arayan göçmenlerin dikkatini çekmektedir.

İlginizi Çekebilir: https://sekillinickyazma.com.tr/

İzlanda Asgari Ücret 2023

  • İzlanda’da resmi bir asgari ücret uygulaması bulunmamaktadır ancak, İzlanda’da Ortalama Ücretler 2023 yılında 770000 ISK/Ay’a (5493,499 USD/Ay) yükselmiştir. Çalışanlar için ortalama ücretin maksimum oranı 695000 ISK/Ay, minimum oranı ise 380000 ISK/Ay oldu.

Genel meslek gruplarında yapılan araştırmalara göre minimum ödenen asgari maaş, 380.000 İsveç kronu’dur. Bu da 2.707,52 ABD Doları yapmaktadır.

Herhangi bir alanda meslek sahibi olan ve deneyimi olan çalışanların ise 400 ile 450 bin kron arasında maaşları bulunuyor. Ancak bu maaş rakamları vergi kesintileri yapılmamış halidir. Kesintiler farklı yüzdelerde yapılıyor. Net asgari ücret çalışanın meslek grubuna, yaşına ve deneyimine göre değişebiliyor. Saat bazında hesaplanan asgari ücret için devletin koyduğu sınır saatlik 4 bin İzlanda Kronudur. İşverenler bu tutar altında işçi çalıştıramazlar.

İzlanda’da Yaşam Şartları Nasıl?

İzlanda bir ada ülkesi olması nedeni ile deniz ve balık mahsullerine dayalı bir ekonomiye sahiptir. Veringa, balina ve morine en çok tutulan balık türleri arasında yer alır. Balıkçılık dışında hayvancılıkta ekonomide çok önemli bir yere sahiptir. Avrupa ülkeleri arasında refah seviyesi en yüksek 5 ülke içerisinde yer alan İzlanda da halkın büyük çoğunluğu hayvancılık ve balıkçılık yaparlar. Euro cinsinden İzlanda da Asgari Ücret 2023 aralığı 2700 Euro olmaktadır. Çalışanlar için en önemli sorun vergi kesintileri olmaktadır. Ülkede yaşayan tüm vatandaşlar dinini resmi kurumlara kayıt ettirmesi zorunludur. Bu alanda 80 dolarlık din vergisi alınır. Dünya ortalamalarına bakıldığında ise en düşük işsizlik oranlarının bulunduğu ülke olan İzlanda da tüm çalışanların standart ürünlere alım gücü bulunur.

İzlanda Ekonomisi Nasıl?

Ülke nüfusunun yüzde 3’ü turizm, yüzde 14’ü endüstri, yüzde 8’i tarım, yüzde 75’i hizmet sektöründe çalışmaktadır. NATO’da yer alan ülkenin ordusu bulunmuyor. Bu nedenle ordu harcamaları bulunmuyor. Termal kaynaklarının olduğu yerlerde lüks otelleri bulunmakta ve turizm alanında önemli geçim kaynakları olmaktadır. Tarım ve hayvancılık, balıkçılık ve endüstri gibi alanlarda çalışan elemanlar İzlanda Asgari Ücret üzerinden maaş almaktadır. Elektrik üretimine büyük önem veren ülke bu alanda pek çok hidrolik enerji santraline sahiptir. Farklı sektörlerde çalışan elemanlar çalışma alanlarına, mesleklerine, çalışma sahalarındaki deneyimlerine göre maaş alırlar.

İzlanda Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar?

İzlanda’da resmi bir asgari ücret uygulaması olmamasına rağmen işverenler arasında ödenen en düşük asgari maaş 380000 isveç kronu yani ortalama 2700 dolar’dır. Bunu İzlanda asgari ücreti olarak görebiliriz.

İzlanda’da Yaşam Şartları Nasıl?

İzlanda ada ülkesidir bu nedenle denizcilik ve balık sektörü gelişmiştir. Sektörlerde ödenen maaşlar avrupa ülkelerine kıyasla iyi durumdadır bu nedenle yaşam şartları havanın soğuk olmasını saymazsak kolay diyebiliriz.

4.8/5 - (24 Değerlendirme

About the author

Fiyatlisto

Fiyatlisto, fiyatlist.com admin yazarıdır. 17 yıllık internet geçmişi olan Fiyatlisto, big data uzmanıdır. En güncel fiyat listelerini derler toplar ve paylaşır.

Leave a Comment

Kopyalamak yasak