Asgari Ücretler

Kanada Asgari Ücret 2023 Kanada’da Asgari Ücret Ne Kadar?

kanada asgari ucret 2023 kanadada asgari ucret ne kadar 1089
Written by Fiyatlisto

Kanada Asgari Ücret 2023 Kanada’da Asgari Ücret 2023 Aylık Ne Kadar araştırmamızla birlikteyiz. Kanada Asgari Ücret 2023 . Amerika kıtasının en kuzeyindeki ülke olan Kanada, 9,98 milyon km2 olmaktadır. ABD ile olan sınırı dünyanın en uzun kara sınırıdır. Aborjinlerin binlerce yıldır yaşadığı Kanada, zaman zaman İngiliz sömürgesi altına girse de 18. Yüzyıl sonrasında bağımsızlığını kazanmıştır. 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşan ülke, merkezi olmayan anayasal monarşi ile yönetiliyor.

İngiliz Milletler Topluluğuna bağlı olan ülke, teknolojik ve çağdaş olarak oldukça ilerlemiş bir bölgedir. Özellikle hidroelektrik güç üretim imkanları, nükleer enerji üretimi, fosil yakıt kaynakları bakımından ilerleyen ülke, enerji bakımından kendi kendine yeter. Farklı alanlardaki Kanada’da Asgari Ücret uygulamaları ile çalışanlarının aylık maaşlarını hesaplamaktadır. Doğal kaynaklara dayalı olan ekonomisi ile vatandaşlarına farklı imkanlar sunmaktadır.

Kanada asgari ücret
Kanada Asgari Ücret 2023 Kanada'da Asgari Ücret Ne Kadar? 3

Kanada Asgari Ücret 2023

Dünya üzerinde en çok işçi göçü olan ülke konumundaki Kanada, refah seviyesi en yüksek olan ülkeler arasında yer alır. Yurt dışından çalışmak için gelen göçmenler kadar eğitim alanında da çokça tercih edilen Kanada’da Kanada Asgari Ücret net ücret aralıkları eyaletlerine göre değişir. Türkiye ile kıyaslandığında çok daha farklı bir asgari ücret sistemi bulunur. Asgari ücret saatlik çalışma baz alınarak hesaplanır. 

Eyaletlere göre 10 ile 15 dolar arasında saatlik asgari ücret aralıkları değişir. Günlük 8 saat olan çalışma süresine göre Kanada’da çalışanlar günlük 9,52 dolar kazanç elde eder. Bu rakamlar aylık olarak değerlendirildiğinde 2805,6 dolar olmaktadır.

Kanada’da Popüler Meslekler ve Maaşları

  • Tıp Doktoru – Ortalama maaş: 214.000 CAD
  • Avukat – Ortalama maaş: 150.000 CAD
  • Yazılım Geliştiricisi – Ortalama maaş: 85.000 CAD
  • Mühendis – Ortalama maaş: 85.000 CAD
  • Finansal Danışman – Ortalama maaş: 70.000 CAD
  • Öğretmen – Ortalama maaş: 60.000 CAD
  • Hemşire – Ortalama maaş: 58.000 CAD
  • Muhabir – Ortalama maaş: 48.000 CAD
  • İnşaat İşçisi – Ortalama maaş: 40.000 CAD
  • Temizlikçi – Ortalama maaş: 30.000 CAD

Kanada’da Yaşam Maliyetleri

Ülkede en büyük gider kalemlerinden biri ev kiralarıdır. Ancak bulunduğu alana göre çok farklı rakam aralıklarında kiralık evler bulunabilir. Ortalama olarak 650 ile 800 dolar arasında kiralık evler bulunabilir. Çekirdek bir aile için fatura ortalaması 300 dolar olabiliyor. Market fiyatları ise diğer gider kalemlerine göre daha ekonomiktir. 400- 500 dola arasında market ihtiyaçları karşılanabiliyor. Bu gider kalemleri Kanada’da Asgari Ücret ile çalışanların ülkede rahatlıkla geçinebilecekleri bir yaşam alanı sunmaktadır. Sosyal aktivitelere de çalışanlar bütçeleri ölçüsünde katılabilir, asgari ücret ile belirli bir yaşam standardı yakalayabilir.

Kanada Çalışma Şartları

Çalışma şartları bakımından dünya ülkelerine göre Kanada farklılıkların olduğu bir ülkedir. Sistem eyaletler bazında değerlendirilir. Eyaletlerdeki en düşük çalışma saatleri bile dünya ortalamasının üzerinde yer alıyor. Birkaç eyalette ise çalışma saati 40 saat olarak sabitlenmiştir. Diğer eyaletlerde ise 44 ve 48 saat olabiliyor. Çalışma saati 07.00, 08.00, 09.00 gibi saatlerde başlar günlük 8 saat olarak sürer. Yaşam standartları bakımından ABD’ye oldukça benzeyen ülke Kanada Asgari Ücret yüksek olması nedeni ile de çalışmak ve eğitim almak için pek çok kişinin tercih ettiği bir alternatiftir. Zengin doğalgaz yataklarına sahip olan ülke, enerji bakımından dışa bağımlığı yoktur. Ülkenin para birimi Kanada Doları olmaktadır. Meslek gruplarına ve bireyin eğitim imkanlarına göre maaş aralıkları da değişmektedir.

Kanada Asgari Ücret 2023 Yılında Ne Kadar ?

Kanada Asgari Ücret 2023 yılında eyaletlere göre 10 ile 14 dolar arasında saatlik asgari ücret aralıkları değişir.

Kanada’da Yaşam Şartları Nasıl?

Ülkede en büyük gider kalemlerinden biri ev kiralarıdır. Ancak bulunduğu alana göre çok farklı rakam aralıklarında kiralık evler bulunabilir.

4.9/5 - (13 Değerlendirme

About the author

Fiyatlisto

Fiyatlisto, fiyatlist.com admin yazarıdır. 17 yıllık internet geçmişi olan Fiyatlisto, big data uzmanıdır. En güncel fiyat listelerini derler toplar ve paylaşır.

1 Comment

Leave a Comment

Kopyalamak yasak