Asgari Ücretler

Kazakistan Asgari Ücret 2023 Kazakistan’da Asgari Ücret Ne Kadar

kazakistan asgari ucret 2023 kazakistanda asgari ucret ne kadar 1353
Written by Fiyatlisto

Kazakistan Asgari Ücret 2023 Kazakistan’da Asgari Ücret 2023 Kaç Dolar araştırmamızla birlikteyiz. Kazakistan asgari ücret 2023 yılında hangi aralıklarda ? Doğu Avrupa ve Orta Asya’da Türk Halkına sahip olan Kazakistan, 2724900 km2 yüzölçümüne sahiptir. Bu yüzölçümü ile yüz ölçümü bakımından dünyanın en büyük dokuzuncu ülkesi konumunda olan Kazakistan, doğal kaynaklar bakımından oldukça zengin bir ülkedir.

Türk tarihinin önemli devletlerinin beşiği konumundan olan ülkenin komşuları arasında Rusya, Kırgızistan, Özbekistan, Çin bulunur. Ülke 1989 yılında bağımsızlığını kazanmış ve bu tarihten sonra kendi ekonomisi üzerinde çalışmaya başlamıştır. Farklı meslek gruplarında Kazakistan Asgari Ücret aralıkları değişmektedir. Ülkenin para birimi Tenge olmaktadır. 1 tenge 0,041 TL’ye karşılık gelmektedir. Kazakistan asgari ücreti 164127 Tenge’dir.

Kazakistan Asgari Ücret 2023

kazakistan asgari ücret
Kazakistan Asgari Ücret 2023 Kazakistan'da Asgari Ücret Ne Kadar 3

Ortalama meslek gruplarında ise maaş aralıkların 328 Euro aralığında oluyor. Muhasebeci, mimar, mühendis gibi mesleklerde çalışanlar ise 500 Euro civarında maaş almaktadır. 

Kazakistan’ın para birimi Tenge dolar karşısında oldukça düşük aralıklarda yer alır. Bu nedenle dolar bazında Kazakistan’da Asgari Ücret kaç dolar sorusu değerlendirildiğinde oldukça düşük bir rakam ile karşılaşılabilir. Ortalama 90 dolar olarak asgari ücret ile ülkede geçinmekte oldukça zor olacaktır. Ülkede günlük çalışma saati 8 saattir. Mesai durumunda çalışma saatine göre ek ücret verilir. 

Belirli bir alanda meslek sahibi olanların maaş aralıkları normal çalışanlara göre daha yüksek olacaktır. Ancak vasıfsız bireylerin geçimini sağlayabilecek ücretlerde işler bulması oldukça güçtür.

Kazakistan Yaşam Şartları

Asgari ücret ile ülkede geçinmeye çalışan bireylerin ev kirasını bile denkleştirmesi oldukça güç olacaktır. Tenge olarak Kazakistan Asgari Ücret net ücret 37773 tenge olmaktadır. Ev kiralarının 50 ile 150 bin tenge arasında değiştiği düşünülecek olursa tek bir asgari ücret ile bir ailenin geçinmesi oldukça zor olacaktır. Market fiyatları bakımından daha ekonomik aralıklarda ürünler bulunuyor. 1 lt süt 247 Tenge olmaktadır. Ekmek 87 tenge, peynir 1500 tenge olabiliyor. Bütçenize göre market yapma alışkanlıklarınızı kendinize göre belirleyebilirsiniz. Özellikle etin kilosu oldukça ekonomik fiyat aralıklarında yer alıyor.

Kazakistan Ekonomisi

Pek çok ülkeye göre ekonomik anlamda düşük olsa da Orta Asya’daki en büyük ve en güçlü performans gösteren ekonomiye sahip olan Kazakistan zengin doğal kaynakları, hayvancılık ve tarım ile ekonomisini desteklemektedir. Sovyetler birliği ekonomisine en çok destek veren ülkelerden biri olan Kazakistan, bağımsızlığını kazandıktan sonra IMG’nin Şok Terapi politikasını uygulamış ve pek çok alanda dışa bağımlı hale gelmiştir.

Zaman içerisinde gelişen ekonomisi ile kendini geliştiren ülke, ham petrol fiyatlarının yükselmesi ile birlikte ticaretini canlandırmıştır. Ülke ihracat alanında hayvancılık, tekstil, buğday gibi alanlarda da ihracat yapıyor. Tüm bu alanlarda çalışmalarını ve ekonomik politikalarını geliştiren ülke Kazakistan Asgari Ücret rakamlarında meslek gruplarına farklı aralıklarda maaşlar sunmaktadır. Dolar karşısında tenge’nin değersiz olması çalışanların yaşam standartlarını düşüren bir durumdur. Aynı aileden birkaç kişinin çalışması ile yaşam standartlarını belirli bir seviyeye getiren ülke, yabancı yatırımlar içinde bölgedeki en iyi yatırım ortamına sahip ülkedir.

Kazakistan Asgari Ücret 2023 yılında ne kadar ?

Kazakistan Asgari Ücret 2023 yılında ortalama meslek gruplarında ise maaş aralıkların 328 Euro aralığında oluyor.

Kazakistan Yaşam Şartları Nasıl?

Asgari ücret ile ülkede geçinmeye çalışan bireylerin ev kirasını bile denkleştirmesi oldukça güç olacaktır.

4.1/5 - (8 Değerlendirme

About the author

Fiyatlisto

Fiyatlisto, fiyatlist.com admin yazarıdır. 17 yıllık internet geçmişi olan Fiyatlisto, big data uzmanıdır. En güncel fiyat listelerini derler toplar ve paylaşır.

Leave a Comment

Kopyalamak yasak