Asgari Ücretler

Gürcistan Asgari Ücret 2024 Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar

gurcistan asgari ucret 2023 gurcistanda asgari ucret ne kadar 1323
Written by Fiyatlisto

Gürcistan Asgari Ücret 2024 Gürcistan’da Asgari Ücret Ne Kadar 2024 araştırmamızla birlikteyiz.Türkiye dışında Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan ile de komşu olan Gürcistan, sahilleri ile yaz turizminde ilk akla gelen yerler arasındadır.

Dünyanın en çetin yamaçlarını barındırması nedeni ile de kış turizminde de tercih edilebiliyor. Başkanlı cumhuriyet olan yönetim şekli içerisinde birkaç bağımsız krallıkta bulunuyor.

SSCB’nin çöküşünün ardından serbest piyasa ekonomisine geçiş yapan ülke ciddi bir ekonomik çöküş ile karşılaşmış ve 21. Yüzyıla gelene kadar pek çok badireler atlatmıştır. Yüzölçümü 70 000 m2 olan ülkenin nüfusu yaklaşık 4 milyon kadardır. Nüfus az olsa da Gürcistan Asgari Ücret bakımından vatandaşlarının refah düzeyinin çok yüksek olmadığı gözlenir.

İlginizi Çekebilir: Gürcistan iPhone Fiyatları

Gürcistan Asgari Ücret
Gürcistan Asgari Ücret 2024 Gürcistan'da Asgari Ücret Ne Kadar 4

Gürcistan Asgari Ücret 2023

Gürcistan asgari ücret 2024 yılında 279 USD yani 720 GEL’dir.

Gürcistan’ın Asgari Ücreti, bir işçiye yaptığı iş için yasal olarak ödenebilecek en düşük miktardır. Çoğu ülkede tüm işçilere ödenmesi gereken ülke çapında bir asgari ücret vardır.

Gürcistan’da asgari ücret belirlenirken sektör, yaş ve farklı etkenler göz önüne bulundurulur. Bu şekilde kişiye özel maaş uygulaması bulunuyor. Sektörlere göre Gürcistan Asgari Ücret aralıkları değişebiliyor. Ülkede en yüksek rakam aralıklarında maaş alanlar her ülkede olduğu gibi doktorla oluyor. Bir doktor bu ülkede ortalama olarak 13 bin Gel maaş almaktadır.

Sonrasında ise petrol sektöründe çalışanlar yüksek maaşlar alıyor. Maaş aralıkları 8- 9 bin Gel arasında olmaktadır. Tabi bu rakamlar bireyin sahip olduğu özelliklere ve çalıştığı pozisyonlara göre değişebilir. Petrol alanında 1300 Gel civarında bir asgari ücret bulunuyor. Düşük nitelikli meslek gruplarında ise 350 ile 500 Gel arasında asgari ücret aylık tutar değişebiliyor. Genel olarak ise gürcistan asgari ücret 700 Gel civarında olmaktadır.

Gürcistan Para Birimi

Gürcistan, Kafkas bölgesinde bulunan, tarihi ve kültürel zenginliğiyle tanınan bir ülkedir. Ayrıca ekonomik açıdan da son yıllarda önemli gelişmeler kaydetmektedir. Gürcistan’ın para birimi, Gürcistan lari’sidir.

Gürcistan lari (GEL), ülkede kullanılan resmi para birimidir. 1995 yılında Sovyet Rublesi yerine kullanılmaya başlamıştır. Lari, birçok ülkenin para biriminden farklı olarak kuruş yerine tetri adı verilen tamamlayıcı bir birime sahiptir. Lari’nin ISO kodu GEL’dir ve resmi kısaltması da G olup, Gürcistan Merkez Bankası tarafından dağıtılır.

Gürcistan lari, ülkedeki ekonomik durumun ve ihracatın etkisiyle dalgalı bir seyir izlemektedir. Gürcistan’ın ekonomisi, turizm, hizmetler, enerji ve tarım sektörleriyle desteklenmektedir. Son yıllarda yapılan reformlarla birlikte, Gürcistan ekonomisi daha da güçlenmiş ve istikrarlı bir büyüme göstermiştir.

Gürcistan lari, yabancı para birimleri karşısında değer kazanabilir veya kaybedebilir. Bu nedenle turistler, ülkeye gelmeden önce para birimi hakkında bilgi sahibi olmalı ve seyahat bütçelerine uygun olarak döviz bozdurmalıdır.

Sonuç olarak, Gürcistan lari, ülkede kullanılan resmi para birimidir. Ekonomik açıdan gelişen bir ülkede, lari dalgalı bir seyir izleyebilir. Turistlerin seyahat bütçelerine uygun olarak para birimini bozdurmaları önemlidir. Gürcistan’ın zengin tarihi ve kültürel mirasıyla birlikte ekonomik açıdan da büyümesi, lari’nin daha da güçlenmesine katkıda bulunacaktır.

1 USD, 2,57 Gürcistan Lari’sidir. Bu da 1 lari’nin 7,39 TL olduğu anlamına geliyor ki vay halimize.

İlginizi Çekebilir: Amerika Asgari Ücret

gurcistanda
Gürcistan Asgari Ücret 2024 Gürcistan'da Asgari Ücret Ne Kadar 5

Gürcistan’daki En Popüler Meslekler ve Maaşları

  • Yazılım Mühendisi – Ortalama maaş 3,500 USD
  • Tıp Doktoru – Ortalama maaş 2,500 USD
  • Proje Yöneticisi – Ortalama maaş 2,000 USD
  • Finansal Analist – Ortalama maaş 1,800 USD
  • Hukukçu – Ortalama maaş 1,700 USD
  • Reklamcı/ Pazarlama Uzmanı – Ortalama maaş 1,600 USD
  • İnşaat Mühendisi – Ortalama maaş 1,500 USD
  • Satış Yöneticisi – Ortalama maaş 1,300 USD
  • E-ticaret Uzmanı – Ortalama maaş 1,200 USD
  • Öğretmen – Ortalama maaş 1,000 USD

Gürcistan’da Hayat Şartları Nasıldır?

Ülkeye dışarıdan gelen turistlere göre oldukça uygun fiyatlar söz konusudur. Gürcistan dünyanın en ucuz ülkeleri arasında bile sayılabilir. Ancak ülke içerisindeki vatandaşlar bazında bakıldığında daha zor şartlarda ortaya çıkar. Özellikle işsiz bireylerin geçinmesi oldukça zordur. Evli ve eşlerin ikisinin çalıştığı bir aile bütçesi ise daha rahat bir geçim imkanı sunacaktır. Gürcistan için belirli bir asgari ücret net ücret tutarından bahsetmek mümkün olmasa da Gürcistan Asgari Ücret 700 ile 1500 Gel arasında mesleklere göre değişebilir.

Gürcistan Çalışma Şartları Nasıldır?

Farklı alanlarda Gürcistan’da iş imkânları bulunur. Resmi olarak haftalık 40 saatlik bir çalışma bulunuyor. Ancak işçilerin çalışma süresi bu saati aşmaktadır. Çalışma saatleri ise 09.00 ile 17.00 saatleri arasında olmaktadır. Resmi ve dini bayramlarda her ülkede olduğu gibi işçiler çalışmaz. Yılbaşı ve Noel günlerinde bir haftalık tatil uygulanmaktadır.

İnşaat firmalarında çalışan işçiler 700 Gel civarında asgari ücret almaktadır. Tıp alandaki asgari ücret ise 2000 Gel olmaktadır. Bu çalışma şartlarına göre Gürcistan’da belirli bir yaşam standardı yakalanması mümkündür. Türk vatandaşları bu ülke de çalışmak için İŞKUR üzerinde yayınlanan yurtdışı iş ilanlarını takip edebilir. Bunların yanında bazı firmalar yılın belli zamanlarında kendi web siteleri üzerinden işçi alımları yapmaktadır. Kariyer sitelerini takip ederek bu ilanlara başvurmakta mümkün olacaktır.

Gürcistan Asgari Ücret 2024 yılında ne kadar ?

Gürcistan asgari ücret 2024 yılında 700 Gel civarında olmaktadır.

Gürcistan’da Yaşam Şartları Nasıl ?

Farklı alanlarda Gürcistan’da iş imkânları bulunur. Resmi olarak haftalık 40 saatlik bir çalışma bulunuyor

5/5 - (26 Değerlendirme

About the author

Fiyatlisto

Fiyatlisto, fiyatlist.com admin yazarıdır. 17 yıllık internet geçmişi olan Fiyatlisto, big data uzmanıdır. En güncel fiyat listelerini derler toplar ve paylaşır.

Leave a Comment

Kopyalamak yasak